Halı Örtüsü ile Çocuk Odası Dekorasyonu için Akıllıca Öneriler

Çocuk odaları diğer odalardan daha da özenle oluşturulması gereken çünkü fonksiyonellik ve estetiğin bir arada olmasının önem kazandığı özel odalardır. Sizin zevkiniz kadar çocuğunuzun da keyifli vakit geçirmesinin ve bir yandan eğitiminin sağlanması için çocuk odası tasarımında birkaç akıllıca öneriyi göz önünde bulundurmak faydalı olabilmektedir.

Çocukların yaşları ilerledikçe ihtiyaçları oda tasarımında da sıklıkla değişmektedir. Ancak kardeş geldiğinde ya da her öğrenme basamağını atladığında tekrardan bir dekorasyon yaratmak masraflı ve yorucu olabilir. Bu nedenle kolaylıkla halınızın dış yüzünü değiştirebilmenizi sağlayan, aynı zamanda da çocuklar için alerji ve bakteri oluşumunu önlemesi ile ideal bir kullanımı olan lastikli halı örtüsü kullanımı gibi fikirler büyük faydalar sağlayabilir.

Halı Örtüsünün Gücünden Faydalanın

Genelde boyutu konusunda sorun yaratabilen çocuk odalarında her köşeyi faydalı bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Ölü boşluklar yaratmadan alabildiğine eğitimci oyunlar ve dekoratif ürünler ile çocuk odasına işlevselliği katabildiğiniz kadar katın. Örneğin küçük olduğu için mobilya yerleştiremediğiniz bir köşeye eski bir halınızı çocuğunuz için hijyenik bir hale gelmesini sağlamak amacıyla yıkanabilen ve alerji yapmayan lastikli halı örtüsü modellerinden dilediğinizi geçirin ve burayı bir oyun köşesine dönüştürün.

İki ya da daha fazla kardeşin aynı odayı kullanması zorunlu ise çocuklarınıza küçük perdelerle oda içinde bölmeler yaratın. Çocukların özellikle yaşı büyüdükçe bu konu daha da önem kazanmakla birlikte mahremiyet bilincini öğretmenizde de faydalı olacaktır. Perdeye alternatif olarak sürgülü kapı, gardırop gibi parçalar da düşünülebilir.

Odayı akıllıca kullanın

çocuk odası dekorasyonu
çocuk odası dekorasyonu ve halı örtüsü

Çocuk odasını olabildiğince fonksiyonel hale getirmek değişen ihtiyaçlara daha kolay uyum sağlamanıza yardımcı olur. Örneğin seneler geçtikçe oyuncakları ve giysileri için daha çok alana ihtiyaç duyacak çocuğunuz için bazalı yataklar seçebilir, dolaplar ile yer işgal etmek yerine raflardan yararlanabilir bu sayede duvarları da renklendirebilirsiniz. Ancak her yeniliğe bütçenizden pay vermek yerine yenileyici olun. Örneğin eskiyen dolapları çocuğunuzun değişen zevklerine uygun şekilde siz boyayın ya da bebekken beyaz olan duvarlarını büyüyünce parmak boyası yaparak hem çocuğunuz hem de sizin için eğlenceli bir şekilde renklendirin. Yeni halılar almak yerine makinede yıkanarak sizi boya lekeleri ile uğraşmaktan kurtaran, leke tutmaz ve anti bakteriyel özelliği ile sıradan bir halıdan çocuğunuz için daha güvenli olan halı örtüsü modelleri kullanın.

Sık değişen ihtiyaçları ile çocuk odası tasarımı zorlayıcı olsa da fonksiyonelliği ön plana çıkararak ve halı örtüsü gibi akıllıca yenileme ürünleri kullanarak işinizi kolaylaştırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir