Dekorasyonda Sık Yapılan Hatalar

Ev dekorasyonu için birçok para ve çaba sarf edip hala istediği sonucu alamayanlardansanız, belki de dekorasyonda yapılan yaygın hataları siz de fark etmelisiniz. Maddi kayıp ve daha da önemlisi zaman kaybı yaratan dekorasyon hatalarını ne kadar erken fark edip değiştirirseniz, sizin için o kadar iyi olacaktır.

Öncelikle evinizi dekore ederken önemli olanın sizin eviniz için sizin zevkiniz olduğunu unutmayın ve evinizi konuklarınıza beğendirmek için sizi yansıtmadığını düşündüğünüz şeyleri satın almayın.

Her dekor pahalı değildir

111 Evinizin bir yaşam ve dinlenme alanı da olduğunu unutmayın ve evinizde dağınıklığa, karmaşaya, düzensizliğe ya da göz yoran dekorasyonlara izin vermeyin. Canlı ve karmaşık renklerde ya da desenlerdeki tüm ürünlerinizi sade ve düz tonlarla dengelemeye çalışın. Evinizde montaj gibi işlemlerde ucuza kaçmayın ancak bir değişiklik yapmak istediğinizde de hemen fiyatı yüzünden ön yargıya kapılmayın ve alternatiflerden faydalanın. Örneğin eski halıları değiştirmek sizin için masraflı olacaksa bunun yerine lastikli halı örtüsü kullanarak hem makinede yıkanma özelliği sayesinde temizliğe ayırdığınız süreyi azaltın hem de yeniliğin tadını ucuza çıkarın.

Kendinizi tanıyın

Evinizi yenilemeden önce mutlaka öncelikle genel bir konsept belirleyin. Nelerden hoşlandığınızı ve hangi tarza daha yakın olduğunuzu tanımlayın ve evinizin bu tarzı yansıtması gerektiğini düşünerek konsept dışına çıkmamaya çalışın. Örneğin klasik bir mobilya takımına minimal bir aydınlatma tarzı yakışmayacağı gibi devasa ve varaklı bir ayna ile spor bir perdeleri de birlikte kullanmanın pek iç açıcı olmadığını düşünün. Eğer evinizde bu gibi uyumsuzluklar tespit ettiyseniz örneğin halı örtüsü kullanarak olabildiğince hızlı ve pratik bir değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin modern koltuklarınıza uymayan klasik desenli halılarınızı geometrik desenli halı örtüsü modelleri ile kaplamak anında uyum yakalamanıza katkı sağlayacaktır.

Karmaşayı sadeliğe çevirin

222Tarzımı yansıtsın diye düşünerek evinizde, özellikle tek bir odada sevdiğiniz her rengi kullanmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Sevdiğiniz açık bir rengi ona fon olacak uyumlu koyu bir renk ile tamamlamanız bile sizi yansıtmada yeterli olduğu gibi renk kaosunu da önlemiş olursunuz.  Mesele çok severek aldığınız koyu kahve koltuk takımınız için krem halılar seçebilir ve uyum sağlayabilirsiniz. Ancak açık renk halıda temizliğin sizin için sorun olacağını düşünüyorsanız, makinede kolayca yıkanan, leke tutmayan ve çocuklarınızın bile içiniz rahat vakit geçirebileceği anti bakteriyel lastikli halı örtüsü modellerine kesinlikle göz atmalısınız.

Dekorasyonunuzu yenilerken hata yapmamak için tarzınız doğrultusunda evinizi düzenlemeli ve bu konuda lastikli halı örtüsünden yardım almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir