Eviniz için Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerimizin giysisi olarak kullandığımız, vazgeçilmez dekorasyon parçaları perdeler, evlerimizi ne kadar şık gösterse de seçimi de aynı ölçüde zordur.

Perde seçimi başlı başına bir tema belirlemek kadar özen gerektiren bir iştir. Yanlış perde seçimi ise evinizin genel havasını oluşturan mobilyalar ve özellikle halılar ile uyum sağlamaması sonucu evinizin aydınlık ve şık atmosferini  bir anda yok edebilir. İki temel dekorasyon tekstili olan perde ve halılar arasındaki uyum özellikle önemli olmakta ve halısını perdesine uygun şekilde yenilemek isteyenler için çeşit çeşit lastikli halı örtüsü modelleri kurtarıcı olmakla birlikte, birkaç küçük öneri sayesinde doğru perdeyi bulmak da mümkün.

Dekorasyon tarzına uygun perde

Perdeleriniz evinizin genel stilini mobilyalarınızla birlikte yansıtacağından, mobilyalara uygun karar vermek gerekli olabilir. Örneğin klasik modellerdeki oturma takımlarına kendinden parıltılı perdeler veya klasik danteller oldukça yakışabilir. Aynı şekilde eviniz daha spor tarzda döşenmişse, perde seçerken Japon model denilen perdelere göz atmanıza fayda vardır.  Mobilya kadar perdenize uyumu önem taşıyan bir diğer unsur halılarınızdır. Halılarınızı ise baştan aşağı yenilemek gibi bir masrafa kalkışmak ya da sevdiğiniz halılarınıza veda etmenize gerek kalmadan değişiklik yapmak için lastikli halı örtüsü fiyatları da araştırılabilir.

Evin alanına göre perde

Perdelerinizi genç odası için yenilemek istiyorsanız dijital baskılar ya da neon dalgaları olan tüller kullanılabilir. Erkek odalarında gemici desenleri, kız odalarında makyaj malzemesi desenleri en sık görebileceğiniz uyumlu perde modelleridir.

Eğer çocuk odası için perde seçimi yapacaksanız da pembe ve mavi klişesinin dışına çıkarak turuncu, sarı gibi canlı renkleri fon olarak kullanabilirsiniz. Eğer halılarınızın çocuk odası için uyum sağlayacağı konusunda tereddütleriniz varsa, çocuğunuz için en uygun alternatiflerden birinin halı örtüsü olduğunu unutmayın.

Farklı halı örtüsü modelleri leke tutmayan ve makinede yıkanan özelliği ile çocuğunuzun yarattığı lekeleri dert etmenize gerek kalmadan, anti bakteriyel ve antialerjik özelliği sayesinde çocuğunuz için en ideal oyun ortamını da sağlar.

Kabarık perdeler

Perdelerinizin daha kabarık ve göz dolduran bir görünümde olmasını sağlamak için fon perdenin arkasında astar kullanabilir, perdelerinizi pencere yanlarına aksesuarlar ile dağınık şekilde tutturabilirsiniz.

Perde seçerken mobilyalarınız kadar halılarınızla da uyumlu olması gerektiğini unutmayın ve perdelerinizi değiştirirken uyumu yakalamak için halı örtüsü modellerine göz atmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir