Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler

Mobilya seçinin yanında dekorasyon açısında önemi hep unutulsa da aslında halı seçimi de bir o kadar dekorasyonda etkileyici bir başrol. Evin tüm atmosferini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilen halı seçimi, mobilya alımından sonra gerçekleştirilmesi gereken önemli bir dekorasyon uygulaması basamağıdır. Halısını mobilyasından önce alma hatasına düşen ve yeni bir halı alamasa da uyumu isteyen ev sahipleri için ise lastikli halı örtüsü mükemmel bir kurtarıcı olabiliyor. Yine de halılarınızı seçmeden önce mobilya seçimizde kesinliğe varmanız önemli bir dekorasyon detayını oluşturuyor.

 Evinizin tarzına göre halı

Bahsettiğimiz gibi halı seçiminin uyumu tamamlayıcı olması açısından hangi odada yenileme yapıyor olursanız olun mobilyalar sonra seçilmesi en sağlıklı kararı almanızda yardımcı bir ipucu oluyor. Özellikle değişik renk ve desenlerden oluşan farklı tasarıma ait bir halı, düz renk bir halıdan daha da kısıtlayıcı oluyor. Eğer bu basamak için geç kaldıysanız da sorun değil, elinizdeki halıların desenleri zevkinize göre anında değiştirmek uygun halı örtüsü fiyatları sayesinde oldukça ucuza halledilebiliyor.

Tarza göre tasarımı düşünerek halı seçimine örnek vermek gerekirse modern tarzda döşenmiş evinizde düz ve tek renk halılar ya da geometrik desenli halılar kullanmak uyumu yakalamanızı sağlayabiliyor.

Ev girişlerinde temiz halılar

Halıların mutlaka kullanılması gereken bir diğer nokta ise ev girişleridir. Genelde, özellikle de kış aylarında dışarının kir ve çamurunu eve taşıdığı ve lekelere yol açtığı gerekçesi ile ev girişinde halı kullanılmasa da ev kazalarının birçoğu mermer zeminden ve dar bir alandan oluşan kapı girişlerinde gerçekleşiyor. Bu nedenle toplanmayan ve kaymayan bir halı istiyor ancak hem bu özelliklere sahip hem de temizliği kolay bir ürün arıyorsanız yine lastikli halı örtüsü modelleri sizi bu dertten kurtarıyor. Bırakın halı örtüsünü makineniz yıkasın, siz kolayca takın, leke tutmaması sayesinde kolayca temizleyin ve evinizi daha güvenli bir yer haline getirin.

Çocuk odaları için halılar

Çocuk odaları, hatta çocuğunuzun biraz hareketli ise evinizin her köşesinde onu kısıtlamak yerine anti bakteriyel ve anti alerjik halılar tercih etmeye çalışın. Peki üzerinde yaratacağı lekeleri düşünmeden oynayabileceği ve çocuğunuz için tüm gözle görülmeyen zararlı canlıları uzaklaştıran farklı desenlerde halı örtüsü modellerine hiç bakmayı denediniz mi?

Halı seçiminde mobilyalara uygun olmasının yanı sıra anti bakteriyel ve kolay temizlenen halılar tercih edilmesi çok önemlidir. Bu amaçlarla da yeni bir halı almak yerine halı örtüsü modelleri kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir